Jak se pupeční kýla léčí
Přítomnost kýly lékař vyšetřuje pohmatem, nejdříve vestoje, posléze i vleže. Pohmat může být pro někoho nepříjemný, ale neměl by být bolestivý. Lékař také prohmatá i ostatní části břicha. Pokud je kýla klinicky zjevná, žádná další vyšetření nutná nejsou. Při nejasném nálezu lékař odesílá nemocného na ultrazvuk.Výjimečně se provádí CT nebo RTG vyšetření střev.
Jak se pupeční kýla léčí?
Pupeční kýla se léčí podle velikosti a hlavně věku pacienta:
- Fixací postiženého místa. Pokud se pupeční kýla objeví v útlém novorozeneckém a kojeneckém věku, používají se ke zpevnění břišní stěny široké bavlněné pásky na suchý zip (existují i méně vhodné, originálně vyráběné kýlní pásky s knoflíkem ležícím v místě kýlní branky). Různé druhy kýlních pásů a suspenzorů však mají pouze podpůrný efekt, nejsou schopny trvale zabránit zvětšování kýly.
- Operační řešení. Nedojde-li zhruba do dvou let dítěte k „zatažení“ pupeční kýly, neboli ke zpevnění břišní stěny, je vhodné operační řešení. Operační výkon pupeční kýly se provádí v celkové anestezii za krátké hospitalizace. Jedná se o jednoduchý zákrok, u kterého jde o odstranění kýlního vaku, formou plastického uzavření kýlní branky. Po operaci bývá jizva na kůži malá a vzhledem k bezprostřední blízkosti s pupkem již za 1 rok zcela nepatrná. Operovat lze v každém věku, z hlediska dítěte je nejoptimálnější věk předškolní, kdy mají malí pacienti nejhladší pooperační průběh.Celková doba hospitalizace bývá 2-3 dny. Rekonvalescence trvá asi 1-2 týdny po operaci, 2 měsíce by se měl pacient vyvarovat velké fyzické námahy.
Cílem operací u všech je vrátit obsah kýlního vaku zpět do dutiny břišní a zeslabené místo zpevnit. Zpevnění se provádí sešitím okrajů otvoru k sobě v několika vrstvách a různými způsoby. Operaci lze provést:
- Klasicky, tedy řezem skrze kůži nad hmatnou kýlou.
- Laparoskopicky (velmi malým řezem) , to je však možné pouze u tříselních a stehenních kýl.
Diskuse (37 komentářů)
Gábina,
(10. 11. 2011 09:33)
Reagovat
Právě jsem prodělala operaci pupeční kýly, druhý den po operaci jsem byla propuštěna bez komplikací domů. Mám 2 malé děti (1 a 3 roky)a jediné, co mě trápí je, jak o ně budu pečovat. Jsem ale ráda, že to mám za sebou a každému, kdo váhá s operací dopouručuji podstoupit ji co nejdříve, aby nedošlo ke zhoršení či dalším komplikacím...
Ilona,
(21. 11. 2011 21:16)
Reagovat
Dobrý den ,v prosinci 2009 jsme byla na operaci břišní kýly. Chtěla jsem se zeptat zda je možné , aby se opět kýla objevila. Mám opět měkdy nepříjemný tlaky a bolesti v oblasti operované břišní kýly .Popřípadě jaké cviky ke zpevnění břicha, aby nedošlo k poškození.
katka,
(04. 03. 2012 09:46)
Reagovat
mam kilu jeto porodni male bude 2 mněsice co dělat abise to stratilo doktorka řekla že mam cvišit co vi nato opravdu je možne cvičny skilou jak dlouho vas rpopusti po operaci skilou bojim se jak to dopadne mam čekat pri pulroku tak nevim :cry:
LUCIE,
(20. 04. 2012 13:52)
Reagovat
Měla jste se zeptat doktorky, jaké cviky jsou přímo na to vhodné. Také si nemyslím, že můžete s kýlou všechno cvičení, ale nejsem žádná odbornice.
katka,
(21. 04. 2012 06:18)
Reagovat
:-| sedi lehi řiklala
PETRA,
(25. 05. 2012 09:06)
Reagovat
Tak ono asi záleží, jak ta kýla na tom je...Pokud to ještě není příliš pokročilé, tak se dá leccos zachránit.
En,
(27. 08. 2012 09:38)
Reagovat
Doktorka by měla vědět, ale v případě, že byste s tím měla nějaké problémy, tak na to upozorněte. Když to tak sleduju kolem sebe, tak u doktora nejhorší, co můžete udělat, je o nic si neříct.
Kateřina,
(05. 09. 2012 14:29)
Reagovat
Na druhou stranu nemají rádi, když si pacienti sami dělají diagnózu.:)
martina,
(01. 11. 2012 16:15)
Reagovat
Já se lékařům ani nedivím. Dokážu si představit, že kolikrát tam někdo přijde, tvrdí lékaři, že ale četl někde, že to může být tak či onak a úplně ignoruje, že mluví s lékařem, který medicínu vystudoval a má své zkušenosti. Ono záleží, jak to tomu doktorovi řeknete.
Franta,
(13. 11. 2012 14:01)
Reagovat
Chápu, že lékaři nemají rádi chytráky, kteří si sami stanovují diagnózy a trvají si na nich. Na druhou stranu člověk by se neměl bát říct lékařům svůj názor.
Aneta,
(11. 06. 2013 07:49)
Reagovat
Všeho s mírou. Chápu lékař i lidi. Já jsem se dřív snažila své odpovědi hledat jen na internetu. Je to dobré, aby si člověk udělal nějaké vodítko, ale co píšou jiné lidi, není dobré brát jako dogma.
sep,
(08. 01. 2013 07:06)
Reagovat
Jsem 3 den po operaci pupeční kyly, vše v pohodě, druhý den po operaci jsem byla prouštěna domu. Rána dost bolí,ale dá se to vydržet.
Heli,
(10. 01. 2013 15:42)
Reagovat
tak to je dobré, že si člověk moc dlouho v nemocnici nepoloží. To jsme myslela, že si tam člověka nechají dýl. A jak tak dlouho je člověk na nemocenské? Děkuji.
Johana,
(11. 02. 2013 07:18)
Reagovat
Máte nikdo zkušenosti, jak dlouho to trvá, než odezní bolesti a vše se vrátí do normálu i s tím, že budu moci sportovat? Díky.
Klára,
(05. 03. 2013 06:36)
Reagovat
Já osobně se domnívám, že je to natolik individuální, že by vám na to měl odpovědět lékař při pooperačních prohlídkách. Někomu se to hojí pomaleji, někdo je hned fit...
Filip,
(12. 03. 2013 18:50)
Reagovat
Bude to moje první operace a bojím se. Mám z toho hodně nepříjemný pocit. Pořád si říkám, že jde jen o kýlu a že lidi podstupují mnohem horší operace, ale přesto jsem jak na trní. Už aby to bylo za mnou.